ACTIVES / СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И КОСА СО РАСТИТЕЛЕН СИЛИКОН - 30 МЛ.

505 МКД

ОМЕКНУВАЊЕ • ХИДРАТАЦИЈА
СИЛИКОН ОД ШЕЌЕР • СИЛИКОН ОД КОКОС

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Природен растителен емолиент/омекнувач, во сензорното дејство слично на силиконите кои ја измазнуваат површината на кожата и косата, добиени од обновливи природни суровини (шеќер, кокос). Тоа е мешавина од естри на изоамил алкохол и масни киселини добиени од природни суровини, шеќерна репка и кокосово масло. Создава многу лесни, „свиленкасти“ сензации на кожата, има ефект на одмастување, ја намалува лепливоста и го подобрува нанесувањето на козметиката, делува како навлажнувачки агенс, создава регенеративен ефект на косата и ја отстранува шминка.

Има способност да го намали „пенењето“, да го елиминира ефектот „белеење“ на кремот кога е нанесен на кожата, остава свиленкасто чувство на кожата, споредено со ефектот на употреба на испарливи силикони. Го менува тактилното чувство на инверзната емулзија. Овој производ е способен да квасимитира неизбришливи состојки, со што се елиминира одвојувањето на маслото во емулзијата и спречува нејзино раздвојување.

 

Индикации (наменето за): Се препорачува за порозна, дехидрирана коса. Омекнува сува кожа.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Не се идентификувани.

 

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

 

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се препорачува да се користи како масло за сува коса, како независен производ, или како основа. Може да се користи како основна компонента во формулациите: производи за мрсна кожа, производи за лице, креми за сончање, спрејови за тело, производи за коса, масла за бања, средства за отстранување на шминка, шминка, детска козметика.

 

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

 

СОСТОЈКИ (INCI): ISOAMYL LAURATE, ISOAMYL COCOATE.

Поврзани производи

Најгоре