Известување: од 01.07.2024 новото работно време во продажните локации BELLINA-Капиштец и BELLINA-Настел, Тафталиџе ќе биде 09:00-21:00h Понеделник-Петок и 09:00-17:00h во Сабота

ALGA CICOSA / КРЕМА ЗА РЕГЕНЕРАЦИЈА НА СТРИИ - 200 МЛ.

1.525 МКД

Цена со 18% ДДВ.


Баркод: 3760211483111


Бесплатна достава над 1500 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

 • Тип на производ - Крема за тело
 • Дејство / Ефект - Еластичност (Elasticity)
 • Сертификати - Ecocert COSMOS ORGANIC
 • Брендови - Laboratoires de Biarritz
 • Тип на кожа - Сите типови на кожа
 • Наменето за - Тело

Сертифицираната Огранска Крема против стрии  има двојно дејство врз стрите: дејствува превентивно и регенерирачки.

Mаксималниот ефект се постигнува благодарение на комбинацијата на две природни состојки против стрии со научно докажана ефикасност: Alga Sendatu®¹, патентирана активна супстанца од црвена морска трева, и екстракт од Sapotaceae². 

Од една страна, кремата спречува појава на стрии преку подобрување на еластичноста и цврстината на кожата. Од друга страна, помага во регенерагција на кожата преку стимулирање на реконструкција на ткивата.

Хранливите состојки кои ја комплетираат формулата помагаат во подобрување на флексибилноста на кожата и спречуваат пецкање и чешање³.

Благодарение на својата кремаста текстура, кремата против стрии е лесна за нанесување, дури и на големи делови од телото.

Идеална крема за користење во бременост, пубертет или за време на флуктуации во тежината.

Без додадени мириси, хипоалергенска, формулирана е да го намали ризикот од алергии.

1 Ин витро и екс виво тестирања.

2 Резултати од екс виво тестирања и клинички испитувања (превентивна употреба: клиничко испитување со траење од 56 дена на 28 жени со загуба на еластичност на кожата- подобрување на флексибилноста, цврстината и тонусот на кожата / коригирачка употреба: клиничко испитување на 29 жени со стрии после породување со нанесување 2 пати на ден во рок од 3 месеци > намалување на големината и длабочината на стриите и намалување на нејзината грубост).

3. Ефикасноста е клинички докажана во истражување направено на 30 жени на возраст од 18 до 45 години со свежи стрии (максимум 1 година, розово-пурпурни стрии со оток) на крстите, стомакот, градите, ракавите или бедрата. Нанесување 2 пати на ден во рок од 2 месеци.

Карактеристики 

 • Двојно Дејство: Научно докажано превентивно и регенерирачко дејство 
 • Идеална крема за време на бременост, пубертет или за време на флуктуации во тежината.
 • Без додадени мириси, хипоалергенска
 • Погодна за трудници и доилки 
 • Практично пакување направено од рециклирана пластика 

Докажана ефикасност 

 • 71,4%³  од жените ги оцениле своите стрии како помалку видливи
 • 92,9%³ од нив откриле дека изгледот на нивната кожа е подобрен
 • 85,7%³ жени оцениле дека нивните бели стрии се помалку видливи
 • Кожата на 100%³ од жените била потонирана, поеластична, помазна

 ³  Клиничко испитување на 30 жени - 56 дена, под дерматолошко надгледување, два пати на ден

Како да се користи:

Нанесете наутро и навечер на афектираните регии: колкови, стомак, гради, задникот, рацете 

Состав:

Состојки: Aqua, Butyrospermum Parkii Butter*, Cocos Nucifera Oil*, Olus Oil, C10-18 Triglycerides, Glycerin, Glyceryl Stearate Citrate, Polyglyceryl-6 Distearate,

Hydrogenated Castor Oil, Cetyl Alcohol, Propanediol, Gelidium Sesquipedale Extract, Manilkara Multinervis Leaf Extract*, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder*, Bisabolol*,

Sodium Levulinate, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Glyceryl Caprate, Sodium Anisate, Polyglyceryl-3 Beeswax, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopherol, Maltodextrin, Citric Acid

* : Состојки од органско земјоделство 

100% природно потекло

44,5% од вкупните состојки се од органско земјоделство

COSMOS ORGANIC certified by ECOCERT Greenlife according to the COSMOS standard available at http://COSMOS.ecocert.com


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре