CLASEN BIO / ОРГАНСКИ КАКАО ЗРНА - 200 ГР.

370 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038942605


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Органски какао зрна – ужинка и супер-храна во едно

Какао зрната се тип на супер-храна. За разлика од чоколадото, тие не содржат шеќер или други состојки. Ниту пак имаат потреба од тие додатоци, бидејќи какао зрната се богати со вкус и арома. Можете да ги употребите како ужинка, или да ги додадете во мусли.

- Извор на магнезиум

- Влакна

- Природно безглутенски

Какао зрната не само што се полни со вкус, туку можат и оптимално да го заокружат вкусот на друг производ, како на пример чипсот од банана. Како и да е, имајте на ум дека какао зрната содржат многу масти, околу добри 50%. Значи, не би требало да ги консумирате во многу голема количина. Но, сега да се вратиме на другите важни состојки. Речиси и да не постои друга храна која содржи магнезиум колку искршените какао зрна! Магнезиумот ве снабдува вас, вашите мускули и мозок со енергија. Има балансирачки ефект на крвниот притисок и метаболизмот. Исто така се смета за еден од важните “градежни материјали” за коските.

Какао зрната исто така имаат влакна кои се есенцијални за добра дигестивна функција. Теоброминот, уште една здрава состојка е горчливо, испарливо и алкалоидно соединенија кое се смета дека го подобрува расположението. Ваков вкус има доброто расположение!


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ

Секој кој сака да ужива во чист и ароматичен вкус, ќе ги обожава какао зрната на CLASEN BIO.

Нежно потпечените какао зрна се одлична состојка за десерти, овошни кремови, сладолед и пудинзи. Но, деликатните зрна им даваат одлична чоколадна нота и на бисквити, браунис и торти – без разлика дали ќе се стават директно во тестото или како декор. CLASEN BIO какао зрната одлично ќе се вклопат и во домашно пралине, бомбици и мусли барови. Благодарние на нивната деликатна конзистенција, зрната одлично се мешаат со другите состојки и во смути, или алтернативно може да се сомелат, па потоа да се помешаат или наросат.

Доколку не можете да се заситите од превкусните зрна, можете да ги користите за збогатување на вашиот доручек наутро, не само на вкус туку и во поглед на нутритивна вредност. Тие одлично хармонизираат со јаткасти плодови и овошје и со тоа се вклопуваат во мусли, каши и смути.

Добар апетит!


Нутритивна содржина 100 грама

Енергија (kJ) 2406kJ

Енергија (kcal) 584kcal

Масти 51,4гр

Од кои заситени 32,8гр

Јаглехидрати 5,7гр

Од кои шеќери* 1,0гр

Диететски влакна 22,2гр

Протеини 13,5гр

Сол <0,01гр

Магнезиум 281мг (75%**)

Железо 2,6гр (5%**)

*содржина на природен шеќер

**Референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 200гр

Ова пакување содржи 8 порции.


Начин на складирање: Суво и не премногу топло.


СОСТОЈКИ (INCI): КАКАО ЗРНА*

*= од контролирано органско одгледување


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Поврзани производи

Најгоре