CALENDULA / КРЕМА ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО СО SPF30 - 50 МЛ.

650 МКД

Цена со 18% ДДВ.

ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ • ХРАНЕЊЕ
ЦИНК • ХИДРОЛАТ ОД НЕВЕН • МАСЛО ОД ШИПИНКА
Coming soon

Сакате да бидете известени кога овој продукт ќе биде достапен?

Внеси ја својата е-пошта и ќе ти пратиме порака кога продуктот ќе биде на залиха


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Оваа крема со SPF фактор обезбедува висок степен на природна заштита. Ги комбинира хидратантните и заштитните својства на хидролатот од невен со регенерирачките својства на маслата од сусам и ленено семе. Цинк оксидот е безбеден, широкоспектарен, минерален филтер. Останувајќи на површината на кожата, создава заштита од сонцето, борејќи се со кратките УВБ зраци, спречувајќи изгореници. Исто така, заштитува и од долгите, длабокопенетрирачки УВА зраци кои предизвикуваат фотостареење и меланома.

Природните масла, поседувајќи природен фактор за заштита од сонце, од една страна делуваат како хемиски филтер и промовираат еднаков тен, а од друга страна ја хранат и регенерираат кожата оштетена од ултравиолетовото светло, совршено лечејќи и хранејќи со антиоксиданти.

Кремите со физички филтри имаат доста густа конзистенција, па има неколку особености за нивната употреба. Треба да се нанесат во тенок слој, распределувајќи добро врз кожата. Растителни масла како кокос, шеа путер, макадамиа, авокадо, пченични никулци, може да се додадат на кремата за подобра дистрибуција и удобно нанесување на кремата. Ова на никој начин нема да влијае на нивото на заштита од сонце.

Шипинка – има регенерирачки и витаминизирачки ефект. Со нејзните биохемиски својства, екстрактот од шипинка е блиску до својствата на кожата, па е способен да пенетрира длабиснки во структуралните слоеви. Активно пренесува и ослободува заздравувачки супстанци, храни и ја омекнува кожата, додека респирацијата на кожните клетки не е нарушена и порите и жлездите не се запушени.

Лаванда – се користи како компонента која има антисептично, бактерицидно, заздравувачко, анти-воспалително и седативно дејство. Промовира регенерација на епидермалните клетки.

Невен – цветовите од невен имаат анти-воспалително, заздравувачко и бактерицидно дејство. Ја подобруваат работата на регенеративните процеси на кожата, ги зајакнуваат капиларите на кожата и спречуваат стареење на клетките.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете мала количина на лицето и изложените делови на телото и распространете еднакво до комплетно апсорбирање. По подолга изложеност на вода, се препорачува повторно нанесување на производот за да се одржи заштитата од сонце. Избегнувајте контакт со очи. Водоотпорна формула. Погодна за сите типови на кожа. Погодна за возрасни и деца од 0 години.


СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ZINC OXIDE, CALENDULA OFFICINALIS FLORAL WATER, SESAMUM INDICUM SEED OIL, ROSA CANINA FRUIT OIL, LEEN SEED OIL, POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE (AND) POLYGLYCERYL-3 RICINOLEATE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL, GLYCERIN, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM CHLORIDE, BENZYL ALCOHOL, TOCOPHEROL, MELALEUCA ALTERNIFOLIA OIL, POTASSIUM SORBATE, BENZOIC ACID, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA FLOWER OIL, MACLEYA MICROCARPA (MAXIM.) FEDDE. EXTRACT, JUGLANS REGIA LEAF EXTRACT, ROSA CINNAMOMEA L. EXTRACT.

Поврзани производи

Најгоре