CREAM SUSPENSION / КРЕМА ЗА ЛИЦЕ СО АЗЕЛАИЧНА КИСЕЛИНА ЗА КОЖА СКЛОНА КОН АКНИ - 12,5 МЛ.

Ново

742 МКД 1.060 МКД

ЧИСТЕЊЕ • ПРОТИВ ФЛЕКИ
АЗЕЛАИЧНА КИСЕЛИНА • ЦИНК • САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Клинички докажан инхибиторен ефект на азелаичната киселина врз растот на Probionibacterium acnes бактеријата. Оваа бактерија иницира прилив на антивоспалителни реакции кои го поттикнуваат развојот на акни. Долгорочната употреба на азелаична киселина не создава зависност, па ова е состојка погодна за производи со пролонгиран ефект. Азелаичната киселина исто така го успорува формирањето на дамките на старост, со инхибирање на тиросиназа, ензим кој ја катализира комплексната реакција на конвертирање тирозин во меланин.

Азелаичната киселина се бори со пост-акни. Кога користите производ со азелаинска киселина на пост-акни регијата, точките постепено се осветлуваат, а белезите се измазнуваат. Во комбинација со салицилна киселина, азелаичната киселина ги отпушува порите и поттикнува распад на комедоните, покажувајќи кератолитски и комедолитски својства.

Цинк оксидот формира албуминати со протеини, кои промовираат заздравување на ткивото.

Тохоферолот, кој е дел од оваа крема, ги заштитува липидните молекули од оштетување, ги намалува негативните ефекти на ултравиолетовата радијација на клетките на кожата, промовира нејзино заздравување и закрепнување.Индикации (наменето за): Проблематична кожа склона на осипи, воспаленија и акни.

Контраиндикации: Хиперсензитивна кожа и индивидуална интолеранција на компонентите од производот.

Пропратни ефекти: Зголемено сушење на кожата.

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlifе согласно стандардот COSMOS ORGANICКАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како дополнителен агенс на основната нега. Користете по потреба, на конкретни места (воспалени регии) или на деловите од лицето со акни/пост-акни. Со цел да се олесни нанесувањето на самото место и презервација на корисните својства на природните состојки, користете специјална козметичка шпатула (вклучена во комплетот).

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.СОСТОЈКИ (INCI):  AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE *, AZELAIC ACID, GLYCERIN, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, GLYCERYL STEARATE CITRATE, ZINC OXIDE, PENTYLENE GLYCOL, CETYL ALCOHOL BENZYL ALCOHOL, CARRAGEENAN, SALICYLIC ACID, TOCOPHEROL.

Поврзани производи

Најгоре