CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО "AHA" / "BHA" КИСЕЛИНИ - 300 МЛ.

505 МКД

Цена со 18% ДДВ.

  5.0 (6)

Баркод: 4603749312869

ЕКСФОЛИЈАЦИЈА • РЕГЕНЕРАЦИЈА
AHA КИСЕЛИНИ • BHA КИСЕЛИНИ • САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

  • Сертификати - Ecocert COSMOS NATURAL

Биокозметички ефект: Според бројните податоци за физички и хемиски студии, алфа-хидроксилните киселини (АНА), имаат позитивен ефект врз процесот на кератинизација. Овие киселини придонесуваат за забрзано напредување на кератиноцитите и засилена ексфолијација на мртвите клетки. Благодарение на алфа хидроксилните киселини се стимулира процесот на епидермално обновување. Бета хидроксилните киселини (BHA) се слични на алфа хидроксилните киселини по потекло, но имаат додатна јаглеродна група, што ги раствора маснотиите и се способни да пенетрираат длабоко во дермалните слоеви на кожата под епидермисот. Салицилната киселина, најпозната во BHA козметологијата, е дибазична киселина која го обновува процесот на гликолизација на клетките, со што го забавува стареењето на кожата.


Индикации (наменето за): Несовршености предизвикани од киселинско-базна дисбаланс; хиперфункција на лојните жлезди; воспаление, лупење.

Контраиндикации: оштетена површина на кожата, хиперсензитивна кожа, индивидуална нетолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Привремено црвенило поради дејството на киселините на кожата.


% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете масирајќи долж овалот на лицето, до создавање на пена, а потоа измијте ја течноста со протечна вода. Повторете ја постапката ако е потребно.


СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, CITRIC ACID, SALICYLIC ACID, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, TUSSILAGO FARFARA EXTRACT, ECHINACEA ANGUSTIFOLIA EXTRACT, BIDENS TRIPARTITA EXTRACT , MAGNOLIA OFFICINALIS BARK EXTRACT.

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Marija
18/05/2022
Odlicen cistac koj go koristev pred se za tretiranje na masna koza i akni na grbot.

Danna
11/05/2022
Odlicen cistac so prekrasen efekt

Aneta N.
11/02/2022
Odlične proizvod za cistenje na mašna koza.

MajaD
03/02/2022
Efikasen i najdobar chistach za lice za mrsna kozha!!!

Ana Jovanovik
24/12/2021
Odlicen proizvod, eden od moite omileni! Po kratko koristenje, uspeav da gi iscistam damkite od mrtva koza na licesto. Najtoplo vi go preporacuvam!

Natasha
30/10/2021
Za crnki, belki, miteseri odlicen e, vednas ja cisti kozhata a so konstantna upotreba ne se ni pojavuvaat povtorno.

Поврзани производи

Најгоре