ACTIVES / ПОВЕЌЕНАМЕНСКИ СЕРУМ ЗА КОСА - 50 МЛ.

665 МКД

РЕГЕНЕРАЦИЈА • ОМЕКНУВАЊЕ
ПРОТЕИНИ • ЕCTOIN • ПРОВИТАМИН А • ARGININE

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Формулата на серумот содржи селективен избор на состојки, чија што цел е интензивна регенерација на уморна коса. Комплексот од амино киселини активира раст и обнова на мекоста и сјајот на косата.

Употребата на овој производ е важна по трауматизирачки хемиски третмани (фарбање/трајна). Ниско-молекуларните протеини со растително потекло апсорбираат надворешни стимули, избалансирано хранат локни и ја зајакнуваат структурата и состојбата на влакното. Препорачан курс на нега – 12 третмани .

Биокозметички ефект: Аргининот е алифатична амино киселина, вклучена во биосинтезата на азотниот моноксид, кој ја подобрува крвната циркулација поради дејството врз калиумските патишта во клетките. Како резултат на активираниот крвен проток, корените на косата се зајакнуваат и нивната стапка на раст се зголемува. Цикличниот осмолит ектоин има за цел да ги заштити протеинските молекули од негативните ефекти од стрес факторите. Ектоинот има висока биорасположливост, комплетно пенетрира во ткивата и клетките, додека хемиски поседува селективна инертност. Привлекувајќи и задржувајќи водни молекули, ектоинот не дозволува косата да дехидрира. Провитаминот А, претставен во форма на растителни каротеноиди, е претходник на витаминот А, кој е моќен биолошки антиоксидант кој спречува оштетување и стареење на клетките.


Индикации (наменето за): Киселинско-базен дисбаланс на косата и скалпот, зголемена кршливост, сувост, мрсна коса; загубен сјај и еластицитет на косата.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Не се идентификувани.

 

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

 

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како независен производ. Не е потребно плакнење.

 

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

 

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, PENTYLENE GLYCOL, INULIN, HYDROLYZED SOY PROTEIN, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, XANTHAN GUM, BENZYL ALCOHOL, ECTOIN, VIGNA ACONITIFOLIA SEED EXTRACT (AND) MALTODEXTRIN, CAFFEINE, LACTIC ACID OIL, -ARGININE, BENZOIC ACID, BETA-CARYOPHYLLENE, DAUCUS CAROTA EXTRACT, URTICA DIOICA EXTRACT, TARAXACUM OFFICINALE EXTRACT.

Поврзани производи

Најгоре