Известување: од 01.07.2024 новото работно време во продажните локации BELLINA-Капиштец и BELLINA-Настел, Тафталиџе ќе биде 09:00-21:00h Понеделник-Петок и 09:00-17:00h во Сабота

MA VIE SANS GLUTEN / ОРГАНСКА БЕЗГЛУТЕНСКА ЗАМЕНА ЗА КВАСЕЦ - 60 ГР.

300 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 3380380057649


Бесплатна достава над 1500 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Есенцијално врзивно средство за воздушна и мека текстура за вашиот безглутенски леб. Mix'gom комбинира псилиум и гума од багрем: овие растителни влакна се користат со милениуми поради нивните повеќекратни својства кои произлегуваат од нивната слузеста содржина.


Наш совет: Додадено во вашето безглутенско брашно, Мix'gom ќе набабри во присуство на вода, ќе помогне во структурата на вашето тесто, ќе го омекне и ќе даде мека, воздушна и нелеплива текстура.

За да добиете успешно тесто за безглутенски леб, со потребна цврстина и еластичност, ставете една кафена лажичка (приближно 5 g) од замената за квасец на 200 g брашно.

За меко тесто за безглутенски колачи, кое останува еластично со текот на времето: додадете 1/2 лажичка или 1 лажица од замената за квасец ако вашиот рецепт не содржи јајца, на 200 гр брашно. За згуснување на ладна течност (сос, крем): додадете 1 лажичка од замената за квасец на 200 ml течност, убаво измешајте и почекајте неколку минути да се згусне.


Состав: Псилиум*, гума од багрем* (сок од багрем од Сенегал).

*од органско земјоделство


Складирање: Да се ​​чува на суво, ладно место и заштитено од светлина.


Алергени: Нема присуство на алергени.


Хранливи вредности на 100 g:

Енергија: 53 kJ/13 kcal

Маснотии: < 0,5 g

од кои заситени: < 0,1 g

Јаглехидрати: 1,7 g

од кои шеќери: 35,3 g

Растителни влакна: 85,2 g

Протеини: 1,8 g

Сол: 0,63 g

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре