Известување: од 01.07.2024 новото работно време во продажните локации BELLINA-Капиштец и BELLINA-Настел, Тафталиџе ќе биде 09:00-21:00h Понеделник-Петок и 09:00-17:00h во Сабота

MA VIE SANS GLUTEN / ОРГАНСКИ БЕЗГЛУТЕНСКИ МИКС ОД БРАШНА - 500 ГР.

365 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 3380380057663


Бесплатна достава над 1500 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Органскиот безглутенски микс од брашна Mix'Pâtisserie треба да се користи како обично брашно. Прашокот за пециво е веќе додаден во правилен сооднос. Оваа смеса е прилагодлива за многу рецепти, слатки и солени. Гарантира дека ќе создадете вкусни кори за пита, меки палачинки и лесни колачи.


Наш совет: Користете го миксот Mix'Pâtisserie како ваше вообичаено брашно (прашокот за пециво е веќе додаден).


Идеи за рецепти:

1. Слатка кора за пита

Потребни состојки: 1 јајце, 40 g маргарин, 40 g (2 лажици) шеќер.

Начин на подготовка:

1) Загрејте ја рерната на 180°C.

2) Измешајте 180 g од миксот Mix'Pâtisserie со сите состојки.

3) Измесете и распоредете го тестото со сукало помеѓу лист хартија за печење (на работната површина) и проѕирна свежа фолија одозгора.

4) Тестото варете го претходно 10 мин., потоа декорирајте го и печете го 15-20 мин. пред да уживате!


2. Мафини или солени колачи

Потребни состојки за подготовка на основното тесто: 2 јајца, 150 g Mix'Pâtisserie, 50 ml маслиново масло, 100 ml млеко (растително или животинско), сол и бибер.

Начин на подготовка:

1) Загрејте ја рерната на 180°C.

2) Измешајте ги маслото, млекото и јајцата. Додадете сол и бибер, па додадете го миксот Mix’Pâtisserie. Измешајте и додадете ги преливите по избор (зеленчук, зачини, сирење и сл.).

3) Ставете во калапите (голем калап за колачи или неколку калапи за мафини).

4) Печете 20 мин. за мафини или 30 мин. за торта.


Состав: Оризово брашно* (бело брашно* и половина интегрално брашно*), скроб* (тапиока*, компир*), прашок за пециво* (компиров скроб*, калиум тартрати, натриум карбонати), псилиум*.

*од органско земјоделство


Складирање: Да се ​​чува на суво, ладно место, заштитено од светлина.


Алергени: Нема присуство на алергени.


Хранливи вредности на 100 g:

Енергија: 1488 kJ/351 kcal

Маснотии: 0,7 g

од кои заситени: 0,2 g

Јаглехидрати: 80 g

од кои шеќери: 0,5 g

Растителни влакна: 3 g

Протеини: 4,6 g

Сол: 0,6 g

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре