SOUL SPICE / ОРГАНСКА RAS EL HANOUT МЕШАВИНА ОД ЗАЧИНИ - 45 ГР.

615 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4260111105292


Бесплатна достава над 950 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

  • Тип на производ - Зачини
  • Сертификати - Fair Trade , European Union Organic Certification
  • Брендови - Soul Spice

Со оваа мешавина, вашиот дом ќе стане ориентален базар и огномет од интензивни ароми ќе се расплете во вашата чинија. 

Оваа мешавина од зачини може да се најде во речиси секој рецепт во мароканската кујна, но најмногу во рецепти со месо и кускус. Ras el Hanout е исто така идеален зачин за супа од тиква и чорби.

Ras el Hanout буквално значи "шеф на супата" и значи дека комплицираната мешавина е секогаш лично направена од шефот на продавницата за зачини. Композицијата на зачинот може да се разликува регионално, но и од продавница до продавница. 


СОВЕТ ЗА ВО КУЈНА

Колку и да е разновидна мароканската кујна, речиси сите рецепти имаат нешто заедничко: скоро ниту еден рецепт не може без Ras el Hanout. Ориенталните вкусови на овој зачин одат совршено со кускус, црвено месо и рецепти со ориз.

Инструкции и дозирање: 1 супена лажица од зачинот за 1кг/л храна.


СОСТОЈКИ (INCI): КОРИЈАНДЕР, ЦРН БИБЕР, ЃУМБИР, КУРКУМА, КУМИН, ЦРВЕН ПИПЕР, ПИМЕНТ, ЦИМЕТ, КАРДАМОН, МОРСКО ОРЕВЧЕ, КРАНФИЛЧЕ, АНАСОН, МОРАЧ, ЛИВЧИЊА ОД РОЗА.


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре