CLASEN BIO / ОРГАНСКИ БАДЕМИ - 200 ГР.

495 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038940076


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Без разлика дали кога патуваме, на пауза, или кога одмараме дома – повеќето од нас сакаме да грицкаме вкусна ужинка. Најзабавно е кога станува збор за нешто крцкаво, како бадемите на CLASEN BIO.

Вкусните семки се извор на протеин, што особено ги прави интересни за вегетаријански и вегански начин на исхрана. Тие исто така содржат висока концентрација на витамин Е што помага да се заштитат клетките од оксидативен стрес. Исто така содржат и калциум – овој минерал му е потребен на телот за да ги одржува коските и забите здрави. И за крај, има висока концентрација на влакна – одлични 13г на 100г.

Нашите органски бадеми се природно вегански и безглутенски.

Забелешка: за да ги постигнете гореспоменатите позидивни дејства, консумирајте 2 порции (50гр) од CLASEN BIO бадемите секој ден.

Препорака: разновидна, балансирана изхрана е основата на здрав животен стил.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ

Освен како ужинка, бадемите се и одлична состојка за збогатување на оброци како мусли, десерти и салати – освен во поглед на вкус и во поглед на нутритивна вредност.

Сомелени, бадемите може да се користат дури како состојка во торти и бисквити.

Исто така, нашите бадеми може да се користат за да направите одлично бадемово млеко или бадемов путер како одлична алтернатива на конвенционалните производи.


Нутритивна содржина 100 грама

Енергија (kJ) 2565 kJ

Енергија (kcal) 620 kcal

Масти 52,2 гр

Од кои заситени 3,9 гр

Јаглехидрати 4,0 гр

Од кои шеќери* 3,5 гр

Диететски влакна 9,1 гр

Протеини 29,1 гр

Сол 1,1 гр

Витамин Е 20,9 мгр 174%**

Калциум 225мгр 28%**

*содржина на природен шеќер

**Референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 200гр

Едно пакување содржи околу 4 порции


Начин на складирање: Суво и не премногу топло.


СОСТОЈКИ (INCI): БАДЕМИ*

*= од контролирано органско одгледување


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Поврзани производи

Најгоре