CLASEN BIO / ОРГАНСКО ЗЛАТНО ЛЕНЕНО СЕМЕ - 500 ГР.

320 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038940656


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Лененото семе е популарна состојка во многу рецепти како кифлички, додатоци за салата, додаток за мусли и разни други пецива. CLASEN BIO златното ленено семе се одликува со богат јаткаст вкус кој е за нијанса поблаг во однос на кафеавото ленено семе.

Златното ленено семе е богато со многу манган, фосфор и влакна, а исто така е извор на протеини.Манганот и фосфорот придонесуваат за нормален енергетски метаболизам и одржување на здрави коски. Манганот, исто така, придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

CLASEN BIO златното ленено семе е природно веганско и без глутен.

Забелешка: За да ги постигнете споменатите позитивни ефекти, консумирајте 1 порција (20 g) златно ленено семе од CLASEN BIO дневно.

Препорака: Разновидна, урамнотежена исхрана е основа на здрав начин на живот.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ

Додадете го златното ленено семе во вашиот појадок за да го збогатите вкусот, изгледот како и хранливата вредност на вашиот оброк.

Поради способноста на златното семе да набабри во контакт со вода, можете да го употребите како веганска замена за јајце за вашите пекарски специјалитети- помешајте 1 супена лажица од златното ленено семе со 3 супени лажици вода и оставете ја смесата да кисне околу 5 минути. Оваа смеса може да ја користите за торти, колачи и палачинки, а заменува дури 3 јајца!

Разиграјте ја Вашата салата и додадете малку потпечено златно ленено семе или додадете го во разни чорби и зеленчукови тави.

Добар апетит!


Нутритивна содржина 100 грама

Енергија (kJ) 2197kJ

Енергија (kcal) 533kcal

Масти 43,1гр

Од кои заситени 4,4гр

Мононезаситени масти 6,8гр

Полинезаситени масти 31,7гр

Јаглехидрати 1,7гр

Од кои шеќери* 1,7гр

Диететски влакна 26,6гр

Протеини 21,2гр

Сол 0,14гр

Манган 2,5мг (123%**)

Фосфор 578мг (83%**)

*содржина на природен шеќер

**Референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 500гр

Ова пакување содржи 25 порции.


Начин на складирање: Суво и не премногу топло.


СОСТОЈКИ (INCI): ЗЛАТНО ЛЕНЕНО СЕМЕ*

*= од контролирано органско одгледување


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Поврзани производи

Најгоре