CLASEN BIO / ОРГАНСКИ СЕМКИ ОД ТИКВА - 200 ГР.

335 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038940069


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Нашите органски семки од тиква се лупени, крцкави и ароматични. Семките од тиква може да се користат во кујната за многу различни рецепти. Најпознати се по својата употреба за супи, чорби и салати. Ние во CLASEN BIO сметаме дека има мало чудо скриено во овие зрна, бидејќи тие се богати со:

- Протеин

- Магнезиум

Истражувања покажуваат дека семките од тиква можат да помогнат со проблеми поврзани со мочниот меур и простатата. Но, има многу повеќе причини зошто да уживате во овие прекрасни семки.

- Имаат антиоксидативно дејство

- Содржат фенолична киселина, лигнани, фитостероли и каротеноиди

- 50г од нив речиси ја покриваат потребата на магнезиум за еден ден

- Дури и уролози ги препорачуваат за проблеми поврзани со мочен меур и простата

- Тие ве снабдуваат со витамин А, Б витамини и витамин Е

- Тие ве снабдуваат со голема количина на цинк и Омега 3 масни киселини

- Тие имаат висока концентрација на есенцијални масни киселини

- Незаситените масни киселини заштитуваат од кардиоваскуларни болести

Многу научни истражувања го имаат докажано убедливиот ефект на суви семки од тиква. Нивната концентрација на протеин обезбедува пријатно чувство на ситост и помага во слабеење. Заменете го чипсот и другите нездрави грицки со овие крцкави семки. Содржаните фитостероли имаат одличен ефект на нивото на холестерол.

Според многу клинички студии, регуларното грицкање на семки од тиква може да ве заштити од разновидни типови од рак.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ

Овие семки се многу популарна ужина за помеѓу оброци или пред ТВ. Покрај тоа, семките од тиква може да се користат во мусли и каши, или во вашето утринско смути. Без разлика дали се природни или печени – со својата арома и крцкавост, семките се превкусен додаток за супи, чорби и пржен зеленчук, како и салати и леб. А, дали знаевте дека семките од тиква може да ги употребите во вашето домашно песто? Ова ќе го направите пестото уште повкусно! Пријатно јадење!

Нутритивна содржина 100 грама

Енергија (kJ) 2406kJ

Енергија (kcal) 580kcal

Масти 46,3гр

Од кои заситени 8,6гр

Јаглехидрати 3,3гр

Од кои шеќери* 1,5гр

Диететски влакна 5,6гр

Протеини 34,8гр

Сол <0,01гр

Магнезиум 485мг (129%**)

*содржина на природен шеќер

**Референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 200гр

Ова пакување содржи 8 порции.


Начин на складирање: Суво и не премногу топло.


СОСТОЈКИ (INCI): СЕМКИ ОД ТИКВА*

*= од контролирано органско одгледување


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Поврзани производи

Најгоре