CLASEN BIO / ОРГАНСКИ БЕЗГЛУТЕНСКИ БЕЛ ГРАВ - 500 ГР.

370 МКД

Цена со 5% ДДВ.

  5.0 (1)

Баркод: 4250038943039

Coming soon

Сакате да бидете известени кога овој продукт ќе биде достапен?

Внесете ја својата е-пошта и ќе Ви пратиме порака кога продуктот ќе биде достапен на залиха.


Бесплатна достава над 950 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

  • Тип на производ - Грав
  • Сертификати - European Union Organic Certification , Vegan , Gluten Free
  • Брендови - Clasen Bio
  • Наменето за - Салата , Главен оброк
  • Дополнителни информации - Без глутен

Што има во импозантниот крупен бел грав? Прво и најважно, тој обезбедува протеин – речиси 19гр на 100гр се протеин, што е особено популарно кај растителната исхрана. Дополнително, белиот крупен грав обезбедува висока концентрација на минералот железо. Како тоа да не е доволно, гравот е богат и со влакна.

Белиот крупен грав од CLASEN BIO е природно вегански и безглутенски.

За да ги добиете гореспомнатите придобивки, конзумирајте една порција (100гр) од CLASEN BIO гравот на ден.

Препорака: разновидна, балансирана исхрана е основата на здрав животен стил.


Начин на употреба:

Крупниот бел грав од CLASEN BIO може да се користи во разновидни рецепти.

Ние ја препорачуваме следнава подготовка: измерете порција од гравот, исплакнете со ладна вода и потопете го во 3 пати повеќе вода од неговата тежина, најмалку 10 часа (преку ноќ).

Исцедете го гравот, исплакнете темелно и ставете го во сад за готвење. Полијте со врела вода, додека да има 2цм вода над гравот. Гответе на ниска топлина и со затворен капак околу 90 минути. Доколку е неопходно, додадете вода. Готвењето на претходно не отстојан грав варира помеѓу 1 и половина, до 2 часа.

Благодарение на поцврстата обвивка на гравот, тој ја задржува својата форма по готвењето.

Гравот е популарна состојка и за антипасти и медитерански салати. Тој може совршено да се презервира, на пример и во домашен доматен сос.

CLASEN BIO ви посакува добар апетит!


Состав: Бел грав*.

*од контролирано органско одгледување


Складирање: Да се чува на суво и не прмногу топло место.


Нутритивна содржина на 100 грама

Енергија (kJ) 1106kJ

Енергија (kcal) 263kcal

Масти 2,4гр

Од кои заситени 0,3гр

Јаглехидрати 31,1гр

Од кои шеќери* 3,9гр

Диететски влакна 21,1гр

Протеини 18,8гр

Сол <0,01гр

Железо 4,5мг (32%**)

*содржина на природен шеќер

**Референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 500гр

Ова пакување содржи 5 порции.

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

mirumak@gmail.com
09/11/2022
Дали имате сертификат за овој дел?: *= од контролирано органско одгледување

Поврзани производи

Најгоре