CLASEN BIO / ОРГАНСКО КРШЕНО ЛЕНЕНО СЕМЕ - 250 ГР.

215 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038940328

Coming soon

Сакате да бидете известени кога овој продукт ќе биде достапен?

Внесете ја својата е-пошта и ќе Ви пратиме порака кога продуктот ќе биде достапен на залиха.


Бесплатна достава над 950 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

  • Тип на производ - Ленено семе
  • Сертификати - European Union Organic Certification , Vegan , Gluten Free
  • Брендови - Clasen Bio
  • Дополнителни информации - Без глутен

Има бесконечно добри причини зошто да уживате во лененото семе на дневна основа. Ова фино, вкусно семе за масло е вистинска супер-храна и вашите црева ќе го обожаваат. Еве ги главните причини:

Кршеното ленено семе...

- Јаткасто-зачинет вкус

- Идеално за мусли

- Идеално за печење леб

- Веганска замена за јајце

- Извор на протеин и железо

- Богато со манган

Хранливоста на лененото семе е импресивна, бидејќи тоа е растителен извор на проетини и има висока концентрација на диететски влакна – 33гр на 100гр. Тоа е исто така и извор на железо и богато со манган. Покрај другите работи, железото допринесува до нормална формација на црвени крвни зрнца и хемоглобин (крвен пигмент) во телото. Железото и манганот поддржуваат нормален енергетски метаболизам. Лененото семе е навистина супер-храна.

Додека целото ленено семе само поминува низ дигестивниот тракт, кршеното ленено семе го дава својот полн ефект. Штом стигне во гастроинтестиналниот тракт, лененото семе го дуплира својот волумен со апсорбција на течност. Како резултат на тоа, лененото семе го притиска цревниот ѕид и ја нормализира цревната перисталтика. Маслото во лененото семе помага со дигестивните функции. Важно за вашата исхрана е секогаш да пиете доволно здрави течности. Сите пијалоци без шеќер и алкохол се сметаат за здрави.


Начин на употреба:

Кафеното ленено семе од CLASEN BIO може да се интегрира во храна на неверојатно разновидни начини: кршеното ленено семе е јаткасто, зачинско и богато со нутриенти збогатување на вашето утринско мусли, каша, или јогурт.

Благодарение на способностите на лененото семе да ја дуплира својата големина, можете да го користите за згуснување на десерти и смутиња – семето ќе се зголеми за неколку минути. Лененото семе можете да го искористите и кога печете, бидејќи тоа е одлична веганска замена за јајце: за да замените јајце, ставете полна супена лажица ленено семе во чинија, додадете три супени лажици вода и оставете да стои најмалку 5 минути. Ова можете да го искористите за да замените 2-3 јајца во торти и мафини.


Состав: Ленено семе*.

*од контролирано органско одгледување


Складирање: Да се чува на суво и не премногу топло место.


Нутритивна содржина на 100 грама

Енергија (kJ) 2067kJ

Енергија (kcal) 501kcal

Масти 37,0гр

Од кои заситени 3,3гр

Јаглехидрати 1,5гр

Од кои шеќери* 1,5гр

Диететски влакна 33,0гр

Протеини 24,0гр

Сол 0,1гр

Железо 8,2мг (59%**)

Манган 2,6мг (130%**)

*содржина на природен шеќер

**референтна количина за просечна возраст (8400kЈ/2000kcal)

Пакување: 250гр

Ова пакување содржи 10 порции.

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре