CLASEN BIO / ОРГАНСКА СУВА БРУСНИЦА - 125 ГР.

245 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4250038940229


Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Сувата брусница ја освојува нашата кујна

Брусницата не ни е позната многу долго време. Во нејзината татковина северна и јужна Америка, таа се берела многу долго. Нејзиниот вкус е природно овошно-кисел и сладок. Сувата брусница е особено погодна за мусли, мафини и салати. Но, може да се користи и за многу други рецепти, како познатиот сос од брусница за денот на благодарноста.

Брусницата е...

- Добар извор на влакна

- Снабдувач на витамин А

- Снабдувач на витамин А

Во нејзината татковина, брусницата се цени најмногу поради нејзиниот кисел вкус, но и поради заздравувачките својства. Дали и колку бобинките се здрави многу пати се истражувало, докажувало и негирало. Бидејќи индијанците исто така ја ценеле брусницата, од ова можете да извлечете дека има нешто во таа претпоставка. Црвените бобинки се дефинитивно превкусни.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ

Брусницата од CLASEN BIO е превкусна самостојно како ужинка, но и во мусли, јогурт или овошна салата.

Како кисела, овошна алтернатива на сувото грозје, брусницата е неверојатно популарна состојка во рецептите за печење и десерти, како и одлична алтернатива за домашна мешавина на суво овошје и јаткасти плодови.

Американците сакаат да ги користат црвените бобинки за нивната вечера за денот на благодарноста, тука брусницата се служи како сос, со вкус кој одговара на традиционалната мисирка.

Брусницата носи и специјален вкус на други вкусни рецепти, како зеленчукова касерола или печено сирење со прелив од брусница.

Со CLASEN BIO брусницата можете да пуштите вашата кулинарска имагинација да лудува – уживајте во вашиот оброк!


Нутритивна содржина на 100 грама

Енергија (kJ) 1390kJ

Енергија (kcal) 328kcal

Масти 0,8гр

Од кои заситени <0,2гр

Јаглехидрати 76,8гр

Од кои шеќери 70,9гр

Диететски влакна 5,6гр

Протеини 0,6гр

Сол 0,01гр

Пакување: 125гр

Ова пакување содржи 5 порции.


Начин на складирање: Суво и не премногу топло.


СОСТОЈКИ (INCI): ЗАШЕЌЕРЕНА БРУСНИЦА* (БРУСНИЦА* 60%, ШЕЌЕР ОД ШЕЌЕРНА ТРСКА* 39%, СОНЧОГЛЕДОВО МАСЛО*)

*= од контролирано органско одгледување


Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Искористете го кодот за 5% попуст при процесирање на вашата следна нарачка: Review5%

Поврзани производи

Најгоре