PURE OIL / МАСЛО ОД КАЛИНКА - 30 МЛ.

670 МКД

Цена со 18% ДДВ.

ХРАНЕЊЕ • РЕГЕНЕРАЦИЈА • ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ
100% ПРИРОДНО

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Поседува природни естрогени својства кои помагаат да се ревитализира и обнови кожата, влијаејќи на фините брчки. Игра позитивна улога во обновата на кожа оштетена од изложеност на сонце и стареење. Помага да се обнови липидниот слој на кожата, спречува пигментации, ја нормализира функцијата на лојните жлезди, ги зајакнува ѕидовите на капиларите и ги регулира процесите на слободните радикали.

Својствата на маслото од калина се поврзани со нејзината композиција богата со масни киселини, во комбинација со голема количина на фитостероли и витамини (А, Ц, Е, Б групи итн). Уникатната полинезаситена киселина од калина (пунична киселина) е главната компонента на маслото и е 65-85% од неговата целосна тежина. Концентрацијата на витамин Е (повеќе од 300мг/100г) не е инфериорна на маслото од пченични никулци.


Индикации (наменето за): Сува, уморна, безживотна, груба, испукана и иритирана кожа, како и за нега против стареење.
Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.
Пропратни ефекти: Не се идентификувани.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како активна состојка, но и како самостоен агенс. Нанесете на лицето долж масажните линии. Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.


СОСТОЈКИ (INCI): PUNICA GRANATUM SEED OIL *, TOCOPHEROL.

Поврзани производи

Најгоре