PURE OIL / МАСЛО ОД АКАИ БОБИНКИ - 30 МЛ.

965 МКД

Цена со 18% ДДВ.

ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ • РЕГЕНЕРАЦИЈА • ЗАШТИТА
100% ПРИРОДНО

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Фитостеролите се структурални компоненти на клеточната мембрана во стратум корниумот и се одговорни за неговата густина и ригидност, притоа вршејќи функции на бариерата. Незаменливата ферулична киселина има широк спектар на фармаколошки својства, особено анти-воспалителни и анти-туморни, што е заслуга на антиоксидантниот ефект – инхибиција на липидна пероксидација и инхибиција на фазите на слободните радикали од синтезата на просталгландините. Катехините кои се наоѓаат во маслото од акаи припаѓаат на групата флавоноиди. Тие се полифенолни компоненти и се моќни антиоксиданти. Фенолните компоненти се раствораат во масло и поради тоа се високопенетрирачки. Хранат, задебелуваат, обновуваат оштетени врвови на косата, заштитуваат од штетни УВ ефекти, висока влажност и термални уреди.


Индикации (наменето за): Anti-aging нега за уморна, сува, безживотна и иритирана кожа, за витаминизирачки ефект, како и за обнова на кршлива, тенка, оштетена коса и за заштита на нејзината боја.
Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.
Пропратни ефекти: Не се идентификувани.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како активна состојка, но и како самостоен агенс. Нанесете на лицето долж масажните линии. Кога го користите за нега на косата, нанесете мала количина на влажна, или сува коса пред да ја стилизирате.
Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.


СОСТОЈКИ (INCI): EUTERPE OLERACEA FRUIT OIL *.

Поврзани производи

Најгоре