ACTIVE SHAMPOO / ШАМПОН ЗА МРСНА КОСА И СКАЛП - 250 МЛ.

845 МКД

Цена со 18% ДДВ.

ДЕТОКСИФИКАЦИЈА • РЕГЕНЕРАЦИЈА
МОНТМОРИЛОНИТ • ЈАГЛЕН • МЛЕЧНА КИСЕЛИНА

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Атмосферско загадување, изложеност на УВ радијација, употреба на голем број на производи за стилизирање води до акумулација на нечистотии и токсини во воздухот. Чистењето на косата започнува со употреба на специјализиран шампон со висока концентрација на компоненти, способни да апсорбираат токсини и нечистотии кои вообиачено шампонот не може да ги измие. Најмалите честички од техносферската емисија се таложат и задржуваат во кутикулниот слој на косата, уништувајќи ја, како резултат правејќи ја косата порозна и кршлива. Остатоците од производите за стилизирање може да се наталожат, иритирајќи го скалпот. Една од причината за хиперсекреција на жлездите е дисбаланс во продукцијата на себум, што се појавува како резултат на употреба на производи базирани на агресивни сурфектанти. Шампоните со висока концентрација на апсорбирачки компоненти помага интензивно да се исчисти косата од прашина, нечистотија, токсини, производи за стилизирање и вишок себум. Работата на лојните жлезди на скалпот се нормализираат, косата останува чиста и свежа долго време, нејзиниот сјај и еластицитет се обновуваат.

Саѓата е природен сорбент (апсорбент) – супстанција со високоразвиена специфична површина, што ја објаснува нејзината можност да апсорбира, што се јавува со помош на дисперзија.
Сината глина, како и саѓата е природно селективен сорбент со високапсорбирачки капацитет, овозможувајќи интензивно чистење на скалпот и косата, истовремено овозможувајќи анти-воспалителен и регенерирачки ефект, благодарение на присуството на комплекс од микроелементи, вклучително и цинк и алуминиум.
Витаминот Е ја штити косата од агресивни надворешни влијанија како УВ радијација и влажен, или сув воздух.
Омега-9 во органското масло од јојоба ја зголемува еластичноста на скалпот и капиларите, има анти-воспалително дејство, ги храни корените, забрзувајќи ја обновата на структурата на косата.


Индикации (наменето за): Мрсен скалп, склон на првут, нормален скалп, скалп кој има потреба од периодично интензивно чистење, коса која брзо станува нечиста од било кој тип.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на состојките, зголемено сушење на косата и скалпот.

Пропратни ефекти: Моментално зголемено сушење на скалпот и косата.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете го производот на мокра коса и скалп, масирајте до создавање пена, темелно масирајте го пределот кај корените на косата, исплакнете со вода. За да спречите детоксификација на косата и скалпот, се препорачува да се користи до 2 пати неделно. Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.


СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE *, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE (AND) SODIUM COCOYL GLUTAMATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, SODIUM COCO-SULFATE, GLYCERIN, MONTMORILLONITE, LACTIC ACID, XANTHAN GUM, PENTYLENE GLYCOL, SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL, GLYCERYL CAPRYLATE, INULIN, CITRIC ACID, BENZYL ALCOHOL, CHARCOAL POWDER, EUCALYPTOL, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, TOCOPHEROL.

Поврзани производи

Најгоре