ACTIVE SHAMPOO / ШАМПОН ЗА ОБНОВА НА ОШТЕТЕНА КОСА - 250 МЛ.

845 МКД

Цена со 18% ДДВ.

ЗАЈАКНУВАЊЕ • РЕГЕНЕРАЦИЈА
КЕРАТИН • ПЧЕНИЧЕН ПРОТЕИН • ЕКСТРАКТ ОД АКАИ БОБИНКИ

Бесплатна достава над 800 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Биокозметички ефект: Кератинот во косата е во форма на влакна, во кортекстот – слојот на влакното, кој е одговорен за еластицитетот и цврстината. Кутикулата, која е горниот слој на влакното, е направена од слоеви на кератински скали кои со помош на липидите се држат едни со други. Функцијата на липидниот слој е да ја задржи водата во внатрешните слоеви на косата, бидејќи нејзиниот недостаток води до влошување на нејзината структура и кршливост. Како резултат на термални и екстерни влијанија, водородните кератински врски се уништуваат, структурата на липидниот слој се нарушува, кој што се измива од кортексот, подигнувајќи ги  скалите на кутикулите.
Клинички е докажано дека чистиот, ниско-молекуларен кератин хидролизат, поради неговата молекуларна тежина е способен да пенетрира и остане во косата, дури и со краткотраен контакт. Обновува скршени/распадната водородни врски, пенетрирајќи во кутикулите и исполнувајќи ги празнините на структурата во нејзините оштетени регии. Скалеститот слој е израмнет, сржта на влакното се набива, косата станува поеластична, мазна и сјајна.
Протеинскиот амино-киселински комплекс ја штити косата од штетата предизвикана од надворешните влијанија, или секојдневното стилизирање. Комплексот ја регенерира косата, создава заштитен слој кој спречува загуба на влажност и акумулација на вишок електрицитет. Додатна регенерација и ефект на омекнување е овозможен и од растителните емолиенти во композицијата, а бетаинот го омекнува и хидрира и скалпот.


Индикации (наменето за): За коса на која и е потребна структурална обнова, набивање и одржување на сјајот и еластицитетот. Коса често изложена на високи температури за време на стилизирање.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на состојки од производот.

Пропратни ефекти: Не се идентификувани.


КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете го прозиводот на влажен скалп и подеднакво долж целата коса, масирајте до појава на пена, обрнувајќи особено внимание на врвовите. Исплакнете со многу вода. Погоден за секојдневна употреба. Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.


СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE*, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE (AND) SODIUM COCOYL GLUTAMATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, PENTYLENE GLYCOL, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOCOHOLATE, SEA , HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, HYDROLYZED SOY PROTEIN, HYDROLYZED KERATIN, BETAINE, BENZYL ALCOHOL, CITRIC ACID, EUTERPE OLERACEA FRUIT OIL*, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, SALVIA SCLAREA OIL, EUCALYPTOL.

Поврзани производи

Најгоре