Kërkim
Filters
Close

Природна и органска козметика

ПРИРОДНА И ОРГАНСКА КОЗМЕТИКА

 

И покрај последните напредоци во козметичката индустрија, квалитетот на огромен број "mass-market" производи е сеуште премногу низок. Синтетичките состојки во составот на производите, често предизвикуваат иритации, алергии и други несакани реакции. Токму затоа природната и органска козметика станува се попопуларна меѓу потрошувачите на глобално ниво. Природните производи за нега и убавина се високо ефикасни, составени се од природни состојки, не содржат штетни синтетички компоненти и се целосно безбедни за Вашето здравје.

Природната козметика се произведува под строга супервизија на меѓународните организации за сертифицирање како BDIH (Германија), ECOCERT (Франција), COSMEBIO (Франција), ICEA (Итаија), USDA ORGANIC (САД) и многу други. За да се сертифицира една козметика како природна, производите мора да содржат состојки од природно потекло (органско и минерално), да подлежат на серија лабораториски испитувања и да не бидат никогаш тестирани на животни. Со тоа, природната козметика на ниту еден начин не и штети и не ја нарушува животната околина.

Органската козметика пак, има уште построги стандарди за производство. Органските производи мора да содржат најмалку 95% природни состојки во својот состав од растиетлно (неживотинско) потекло. Не смеат да користат состојки штетни за околината, не смеат да бидат тестирани на животни и исто така мора да поседуваат сертификат за органско производство од една од меѓународните организации за сертифицирање. Органските производи не содржат претрохемикалии, колоранти, конзерванси и други штетни состојки од синтетичко потекло.

catalog.viewmode
Klasifikoj
Shfaq për faqe

#corsetcream / МОДЕЛИРАЧКА КРЕМА ЗА ТЕНОК СТРУК - 100 МЛ.

ДЕФИНИРАЊЕ • НАМАЛУВАЊЕ НА ВОЛУМЕН
ПЧЕЛИН ВОСОК • ЦВЕТ ОД ПОРТОКАЛ • КОКОСОВО МАСЛO
03 EUR
products.baseprice

#girlsaresuchgirls / ХИДРАТАНТНА КРЕМА ЗА РАЦЕ - 100 МЛ.

ОМЕКНУВАЊЕ • ХИДРАТАЦИЈА
МАСЛО ОД ЛИМОН • ЗЕЛЕН ЧАЈ • КОКОСОВО МАСЛО
03 EUR
products.baseprice

#LOVEMYJOB / ОСВЕЖУВАЧКА КРЕМА ЗА УМОРНИ СТАПАЛА - 100 МЛ.

ОСВЕЖУВАЊЕ • ДЕЗОДОРАЦИЈА
ГИНСЕНГ • ЧАШКЕСТ ЛИШАЈ • КОКОСОВО МАСЛО
03 EUR
products.baseprice

[IM]PERFECTION / #NOFILTER СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ СО ПРЕБИОТИК - 30 МЛ.

ЧИСТЕЊЕ • РЕГЕНЕРАЦИЈА • СМИРУВАЊЕ
КРАСТАВИЦА • ГРЕЈПФРУТ • ПЕПЕРМИНТ • ЦИНК
17 EUR
products.baseprice

[IM]PERFECTION / AFTER DATE МИЦЕЛАРЕН ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ ЛИЦЕ - 200 МЛ.

ЧИСТЕЊЕ • СМИРУВАЊЕ • ХИДРАТАЦИЈА
КЛЕМЕНТИНА • РУЗМАРИН • АЛОЕ ВЕРА
12 EUR
products.baseprice

[IM]PERFECTION / PERFECT SELFIE ХИДРАТАНТНА КРЕМА ЗА ЛИЦЕ СО ПРЕБИОТИК - 40 МЛ.

СМИРУВАЊЕ • ЧИСТЕЊЕ • ОМЕКНУВАЊЕ
КЛЕМЕНТИНА • ПЧЕНКАРЕН СКРОБ • КРАСТАВИЦА
14 EUR
products.baseprice

Filter by:

Clear All
Min: 00 EUR Max: 32 EUR
0 32